FAQ
Czym jest hipnoza ?
Istnieje wiele definicji hipnozy. Istotne jest to, że jest to stan zawężonej uwagi, koncentracji, przy jednoczesnym zmniejszeniu świadomości bodźców zewnętrznych, w którym umysł jest podatny na sugestie. Stanu tego doświadczasz naturalnie, wielokrotnie w ciągu dnia, na przykład wtedy, gdy pochłania Cię interesująca książka, gdy oglądasz ciekawy film, gdy słuchasz muzyki i nic Cię nie rozprasza.
Czym jest hipnoterapia ?
Hipnoterapia to proces terapeutyczny, w którym głównymi narzędziami są hipnoza kliniczna /czyli wywołanie stanu hipnozy za pomocą tzw. indukcji, w celach terapeutycznych/ oraz wiedza z zakresu psychologii i psychoterapii, która pozwala wypełnić stan hipnozy właściwymi, korzystnymi dla pacjenta treściami.
Czy są przeciwwskazania ?
Tak, jeśli chorujesz na padaczkę, hipnoza jest wykluczona. W stanie aktywnej psychozy, również hipnoza jest odradzana. Co do pracy, z pacjentami psychotycznymi w remisji, zdania są podzielone. Ja nie pracuję z pacjentami psychotycznymi.
Czy mogę się nie wybudzić ?
Nie, nie jest to możliwe. Hipnoza nie jest snem. W czasie hipnozy zachowujesz świadomość czasu i miejsca, w którym się znajdujesz. To trochę tak, jak byś sądził(a), że nie wybudzisz się z fantazjowania. To kwestia decyzji.
Jak długo trwa hipnoterapia ?
Trudno precyzyjnie podać właściwy jej czas. Zależy to od zagadnienia, którym chcesz się zająć. Może być procesem krótkoterminowym /6-8 sesji/, żeby zająć się jednym zagadnieniem, np. fobią. Hipnoterapia może też być procesem długoterminowym, gdy chcesz się zająć szerszymi uwarunkowaniami swojego życia lub kilkoma współzależnymi problemami, wówczas może trwać kilka miesięcy, rok lub nawet dłużej. Sesje odbywają się raz w tygodniu.
Jak przebiega sesja hipnoterapii ?
Pierwsze spotkanie jest konsultacją psychologiczną, na której porozmawiamy o tym, jakie są Twoje potrzeby, doświadczenia, jakimi zagadnieniami chciałbyś/chciałabyś się zająć i jakie rezultaty, cele chcesz osiągnąć. To też czas na pytania dotyczące hipnozy i hipnoterapii. Konsultacja służy też temu, byś zdecydował(a), czy hipnoterapia jest tym czego szukasz. Jeśli tak, ustalamy zasady naszej współpracy. Ważne jest to byś wiedział(a), że hipnoterapia wymaga Twojego zaangażowania. To Ty jesteś autorem swojego rozwoju i zmian, których pragniesz.
Kolejne sesje, rozpoczynają się rozmową, potem przechodzimy do pracy w hipnozie, którą ja, zazwyczaj rozpoczynam procesem relaksacyjnym. Następnie stosuję ustalone z Tobą wcześniej sugestie, lub podążamy za kierowanymi wyobrażeniami, korzystając z obrazów, symboli, fantazji związanych z zagadnieniami, którymi się zajmujemy. Po zakończeniu tego procesu, mamy jeszcze czas na to, byś podzielił(a) się swoimi odczuciami. Sesja trwa od 60 do 75 minut, ale proszę o zarezerwowanie sobie 90 minut, tak byś komfortowo mógł/mogła wrócić do swojej codzienności.
Jak się przygotować do sesji online ?
– zadbaj o dobre łącze internetowe, naładowany komputer/telefon
– sprawdź czy masz aplikację Skype
– przed pierwszą sesją zaloguj się na stronie Gabinetu /otrzymasz ode mnie hasło/
– zadbaj by w czasie 90 minut , nikt Ci nie przeszkadzał
– przygotuj fotel, na którym możesz siedzieć wygodnie, i możesz oprzeć plecy i głowę
– ustaw komputer /telefon, w taki sposób, by górna część Twojej sylwetki była widziana
– o umówionej godzinie skontaktuję się z Tobą
Czy hipnoterapia online jest skuteczna ?
Tak, badania wskazują, że hipnoterapia online ma podobną skuteczność, co hipnoterapia stacjonarna. Sprzyja temu, poczucie bezpieczeństwa jakie masz, gdy znajdujesz się w swoim własnym domu. Od czasu pandemii, ta forma hipnoterapii uzyskuje coraz większą popularność. Jest też wygodna, gdy w miejscu, w którym mieszkasz, nie jest dostępna inna forma lub jeśli mieszkasz za granicą i wolisz doświadczać tego procesu w swoim języku.